Grataegus oxyacantha - Hloh obecný

Vzhled a rozšíření: Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu dosahujícího výšky nejvýše 8 metrů. Některé krátké výhonky jsou špičaté jako trny a rostou na větvičkách kolmo. Pupeny jsou také hodně odkloněné od větviček a jsou velmi drobné. Dovedeme si představit, že z tak malých pupenů vyrostou drobné listy a že i květy budou spíše malé, zato obojí poroste na větvičkách nápadně hustě. Výhonky jsou většinou krátké, zato ale rostou jeden vedle druhého. Pupeny jsou střídavé, takže i výhonky rostou střídavě, nerozkládají se ale do plochy a míří na všechny strany. Na tenkých šedavě zbarvených větvích rostou v paždí trnů střídavě postavené laločnaté listy o velikosti 3 až 5 cm. Trny dorůstají délky až 2,5 cm. Květy jsou pětičetné, bílé až růžové, o průměru asi 15 mm a rostoucí po pěti až deseti v chocholících. Pro květy je charakteristický jejich nepříjemný zápach. Plodem jsou červené kulovité malvice obsahující dvě nebo tři semena, dozrávající v září až v říjnu. Plodů zůstává na hlohu i v zimě poměrně dost a kromě toho bývají větvičky doslova obalené zbylými stopkami. Roste v celé západní a střední Evropě, částečně je rozšířen i v severní Africe a v Asii. Vyskytuje se ponejvíce v polostínu, často na okrajích lesů nebo podél potoků, nejčastěji na propustných půdách. Často vytváří houštiny. V zahradnictví se používá na pěstování živých plotů.

 

 

Sběr: čerstvé pupeny, mladé čerstvé výhonky.

 

INDIKACE:

 

Mysl: Sedativum CNS, úzkostlivost. Deprese. Obnovuje rovnováhu vago-sympatiku. Sympatikolytikum. Anxiolytikum.

 

Hlava: Je účinný při některých typech závratě.

 

Generálie: Gemmoterapeutický prostředek na všechny srdeční potíže. Prostředek na podporu krevního oběhu. Má velký protisklerotický účinek na tepny v případech dysfunkce metabolismu lipidů. Snižuje také srážlivost krve. Zabraňuje tvorbě trombóz a může být účinný při poruchách repolarizace srdce. Je to amfoterní BP regulátor! Drenážní prostředek srdce. Degenerativní choroby.

 

Krevní oběh a srdce: onemocnění a nedostatečnost srdeční funkce, bolest v prekardiu, tachykardie, uplatnění při srdečních arytmiích a vysokém krevním tlaku. Lék na následky infarktu myokardu (rekonvalescence). Srdeční otoky. Srdeční neuróza. Srdeční myopatie. Angina pectoris.  Městnavé selhání srdce. Udržuje tonus srdečního svalu. Je užitečný při úzkostlivých srdečních stavech. Extrasystoly. Má inotropní + a chronotropní - účinek, zvyšuje amplitudu komorových kontrakcí. Regulátor krevního tlaku, upravuje nízký i vysoký krevní tlak k normálu. Únava srdce. Srdeční úzkost. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Antispazmodikum. Působí proti skleróze tepen. Stařecké srdce. Posiluje kontrakční sílu srdce. Arterioskleróza.

 

Štítná žláza: Struma. Hyperfunkce štítné žlázy.

 

Dýchání: Srdeční astma. Dýchavičnost nealergického původu.

 

Žaludek: Regulace chuti k jídlu při tendenci k bulimii.

 

Spánek: Nespavost.

 

Žena: Odstraňuje psychogenně podmíněné typy klimakterických potíží.

 

Doporučené kombinace: Viburnum lantana (nealergické astma), Olea europea (hypertenze), Cornus sanguinea (v prevenci infarktu myokardu, srdeční komplikace z tyrotoxikózy, stařecké srdce), Alnus glutinosa (zvyšuje koronární průtok), Betula pubescens (srdeční selhání), Tilia tomentosa (hypertyroidismus, palpitace), Ficus carica (palpitace), Juniperu communis (hypertenze), Viscum album (VKT, palpitace).

 

Kontraindikace: Nedoporučuje se užití u pacientů s kardiostimulátorem, u pacientů užívající léky na srdce a mající některé psychická onemocnění.

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek, po dobu 4-6 týdnů.

 

Podobné: Digitalis purpurea, Tilia tomentosa, Cornus sanguinea, Syringa vulgaris, Viscum album.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hloh_obecný

http://www.csop-strakonice.net/obsah/botanika/pupeny/pupen.htm

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

Internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory