Corylus avellana - Líska obecná

Vzhled a rozšíření: Je to nenáročný užitkový keř, vzácně strom s šedohnědou borkou. Na větvičkách má hladkou kůru s drobnými světlými skvrnkami. Pupeny jsou zakulacené. Brzy na jaře se objevují samčí květy - jehnědy (dlouhé válečky, z kterých se práší pyl) a samičí květy, které vypadají jako pupeny se střapečkem růžovofialových výběžků (z těch budou oříšky). Větve mají na koncích výhonků na kůře drobounké štětinky. Tím se odlišují od větviček lípy, kterým by jinak byly dost podobné. Listy má řapíkaté, podlouhle vejčité, poněkud zašpičatělé, dvakrát pilovité a zvláště na rubu roztroušeně chloupkaté. Květy prašníkové se objevují zjara v převislých jehnědách, kdežto květy pestíkové jsou směstnané do květenství podobných pupenům, z jejich vrcholů vyčnívají nitkovité, červené čnělky. Je to rostlina jednodomá. Plody jsou kulovitě vejčité oříšky s osemením skořicově hnědým. Kvete v březnu a v dubnu. Líska je rozšířena v celé Evropě; u nás je poměrně hojná ve světlých listnatých hájích jako křovinatý podrost a pěstuje se i v zahradách.

Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Mysl: Neuróza. Duševní poruchy. Deprese. Je to vhodný prostředek k obnovení duševní rovnováhy.

 

Generálie: Coryllus avellana by měl použit především jako doplňkový prostředek, protože zlepšuje a posiluje účinek jiných léků. Je vhodný v případech neurovegetativní nerovnováhy. Pomocný lék při léčbě vedlejších účinků nikotinu u kuřáků. Má mírný vliv na všechen metabolizmus, kromě cukrů. Stimuluje erytropoézu.

 

Mozek: Skleróza.

 

Hlava: Bolest hlavy. Bolest hlavy jaterního či oběhového původu.

 

Dýchání: Obnovuje pružnost plicního tkaniva, obzvlášť při rozpadu plic, rozšířených průduškách a v neposlední řadě při neurovegetativní labilitě. Rozedma plic a plicní fibrózy. Chronická bronchitida. Astma s rozedmou plic. Akutní astma. Astma. Onemocnění dýchacího traktu. Je to drenážní prostředek plic. Plicní stáze a skleróza.

 

Kašel: Kuřácký kašel s krvavým sputem. Kašel

 

Krevní oběh a cévy: Je to antisklerotikum, které je vhodné užívat při trombózách. Anémie, chudokrevnost zapříčiněná nedostatkem chrómu.  Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nízký krevní tlak. Zánět tepen. Kornatění tepen. Snižuje srážlivost krve. Městkové a nekrotické vředy. Oběhové stáze.

 

Žaludek: Vhodný prostředek při dyspepsii. Poruchy trávení.

 

Játra: Cirhóza jater (pigmentová nebo alkoholická). Jaterní nedostatečnost (dysfunkce). Steatóza jater. Doléčení virové žloutenky. Tonikum jater.

 

Ledviny: Napomáhá ke vstřebání otokům dolních končetin.

 

Končetiny: Nekróza končetin. Stařecká sněť. Záněty tepen v dolních končetinách. Bércové vředy.

 

Kosti a klouby: Některé případy artritidy. Napomáhá k syntéze červených krvinek v kostní dřeni.

 

Kontraindikace: Nepoužívejte tento prostředek u pacientů s anamnézou tuberkulózy nebo v případech rakoviny!

 

Doporučené kombinace: Při střídání s Rozmarýnem výborný při poruchách jaterní činnosti, při doléčování žloutenky. Doporučuje se kombinovat s jinými léky, protože zesiluje jejich účinek. Ficus carica, Juniperus communis, Juglans regia, Rubus fructicosus, Rhodoccus vitis idaea, Castanea vesca, Ribes nigrum (bronchitida), Olea europaea,  Viscum album, Rosa canina, Crataegus oxyacantha, Viburnum lantana (drenáž plic), Abies alba, Tamaris gallica (anémie), Aesculus hippocastanum (rozedma plic).

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-4dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek, po dobu 4-6 týdnů.

 

Podobné: Cornus sanguinea, Alnus glutinosa, Carpinus betulus, Crataegus oxyacantha, Rosa canina, Fagus sylvatica, Ulmus campestris.

 

Zdroje:

https://www.esoterika.cz/priroda-my/lecive-bylinky-liska-obecna-corylus-avellana-l

http://www.csop-strakonice.net/obsah/botanika/pupeny/pupen.htm

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory