Citrus limonum (medica) – Citroník limonový

Vzhled a rozšíření: Je to nízký, stálezelený strom, dorůstá výšky 3–6 m, má zelené větve, někdy vytváří trny. Vejčité, podlouhlé listy jsou kožovité, tupě pilovité, listové řapíky jsou asi 1 cm dlouhé, bez křidélek. Květy vyrůstají v paždích listů či na koncích větví, korunních lístků bývá 5–8, jsou bílé, na vrchní straně bývají narůžovělé, intenzívně voní. Plodem je bobule o velikosti až 14 × 8 cm. Slupka (perikarp) je ve zralosti sytě žlutá. Dužnina je rozdělena do 8–10 segmentů a má aromatickou, velmi kyselou chuť. Naprostá většina citrusů pochází zřejmě z Asie, pouze grapefruit je původem z oblasti Střední Ameriky (Karibik). Citroník pravděpodobně pochází z Indie, Barmy či Číny, už ve starověku byl zavlečen do Persie a Egypta. Dnes se druh pěstuje v subtropických oblastech celého světa v četných kultivarech.

 

Sběr: čerstvé mladé výhonky, mladé zelené klíčky, kůra mladých stvolů, semena.

 

INDIKACE:

 

Generálie: Křečovité onemocnění. Nachlazení. Žíly. Bolesti nervového původu. Lék pro starší lidi. Zhoršení při užití antikoncepce. Otrava jídlem a drogami.

 

Mysl: Deprese.

 

Nervy: Epilepsie; bolestivé tiky. Nervové přepětí. Lék na podporu a posílení nervového systému. Neurastenie.

 

Krevní oběh: Má účinek na srážlivost krve, ředí krev a proto je možné jeho použití v prevenci infarktů, křečových žil. Zmírňuje záněty tepen dolních končetin. Předchází infarktu myokardu, zánětu žil a vysokému poměr fibrinogenu v krvi. Je důležitým doplňkovým lékem některých neurotoxických syndromů s pozadím poruchy látkové přeměny ve stěně tepen doprovázenou ukládáním tukových látek. Arterioskleróza. Nedostatečné prokrvení. Problémy se žílami. Křečové žíly. Zvýšený cholesterol v krvi (dyslipidemie). Trombózy.

 

Srdce: Bušení srdce. Neutichající palpitace. Angína pectoris.

 

Hlava: Zmírňuje migrény psychického původu. Nervové bolesti hlavy, migrény.

 

Kašel: Křečovitý kašel.

 

Trávení: Aerofagie, poruchy trávení, špatné trávení. Dvanácterníkové a žaludeční vředy. Škytavka. Nedostatečné, slabé trávení. Peptické vředy. Atonie trávicí trubice. Hyperacidní gastritida.

 

Játra: infekční hepatitida, cirhóza. Srdeční cirhóza. Je také doplňkovým lékem při léčbě jaterní nedostatečnosti na buněčné úrovni.

 

Žlučník: Žlučníkové kameny.

 

Ledviny: Ledvinové kameny.

 

Klouby: Dna.

 

Kůže: Dermatitida. Vředy.

 

Spánek: Nespavost.

 

Kontraindikace: nejsou známy. Při užívání léků na ředění krve se doporučuje opatrnost.

 

Doporučené kombinace: Jeho účinek je velmi rychlý, ale krátkodobý a je účinný pouze tehdy, pokud slouží jako doplňkový prostředek. Sorbus domestica, Castanea vesca, Alnus glutinosa.

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 3-4 dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek, po dobu 4-6 týdnů.

 

Podobné: Ginko biloba, Ficus carica, Cercis siliquastrum, Acer campestris, Aesculus hippocastanum, Crataegus oxyacantha.

 

Zdroje:

http://botany.cz/cs/citrus-limon/

http://listnate-stromy.atlasrostlin.cz/citronik-limonovy

http://www.fytokomplexy.cz/herbar-lat/2/Citronik-medsky.html

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory