Momordica charantia - lék na cukrovku

Syn.: Cucumis argyi H. Lév., Cucumis intermedius M. Roem., Momordica chinensis Spreng., Momordica elegans Salisb., Momordica indica L., Momordica muricata Willd.

Česká jména: momordyka (Hájek 1562), momordika papara (Presl 1846)

Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité


Hořká okurka, latinsky Momordica charantia, někdy také je označována prostě jako momordika. Momordica latinsky znamená štiplavý nebo kousavý. To docela dobře vystihuje ostře hořkou chuť dužniny plodů. V Anglii ji označují jako “Bitter Apple”, hořké jablko. Její arabský název znamená v přepisu “smrt rostlin”, protože rostliny v jejím okolí hynou. Můžeme ji najít v Indii a dalších státech jižní a jihovýchodní Asie a dokonce až v Číně. M. charantia patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) a svůj původ vzhledem nezapře. Je to plazivá, tykvi podobná rostlina s bylinnými výhony dlouhými až 5m. Její úponky jsou větvené, listy typicky dlanitě pěti až sedmilaločné, květy jednopohlavné, pětičetné, žluté barvy, se zřetelnými žilkami. Plody jsou 5-25 cm dlouhé, vřetenovitého tvaru, se svraštělým povrchem, zráním žloutnou. Rostlina byla zavlečena prakticky do všech tropických oblastí.


Plody jsou hořké, ale když si na ně zvykneme, budou nám chutnat stejně jako pivo nebo fernet. Lze je jíst i v syrovém stavu a navzdory hořkosti mají mimořádně svěží a příjemnou chuť. V nezralém stavu jsou zelené a chutnají jako tužší, šťavnatá a křupavá okurka. Ve zralém stavu hořkost téměř mizí, slupka žloutne, získává moučnatou konzistenci s melounovou příchutí, dřeň se barví vínově, stává se želatinovitá a získává nasládlou chuť. Mimo sezónu nebo v zemích, kde nelze čerstvou momordiku sehnat (jako u nás) je možné ji užívat sušenou jako čaj.


Léčivé účinky Momordica charantia

Tato rostlina se po staletí používá v mnoha státech jako oblíbená zelenina a velmi si jí váží pro její vynikající účinky na zlepšení zdravotního stavu. Obzvláště plod rostliny je oblíbenou potravou a také léčivým prostředkem v Asii. Je hodně nemocí a funkčních poruch, na jejichž léčbu používají Momocordicu charantii.


Má obzvláště vysokou účinnost při snížení hladiny krevního cukru a má pozitivní účinek na krev a krevní oběh. Mimo to provedli mnoho experimentů s touto rostlinou po celém světě, které potvrdily protivirové a imunostimulační účinky této rostliny.


Momordica charantia má následující léčivé účinky:


- antibiotické

- antivirové

- mírně laxativní

- brání růstu tumorů

- čistí krev

- harmonizuje hormonální regulaci metabolizmu buněk

- snížení hladiny cukru v krvi

- snížení krevního tlaku

- zlepšení krevního oběhu

- snížení hladiny cholesterolu

- protizánětlivé účinky

- podporuje imunitu, ovlivňuje aktivitu T a B lymfocytů

- stimuluje trávení tuků


V oblasti prevence byly stanoveny následující léčivé účinky této rostliny:


- zlepšuje pocit komfortu

- zlepšuje spánek

- napomáhá trávení a vylučování

- snižuje hladinu cholesterolu

- napomáhá hojení ran


Mimořádné léčebné úspěchy byly pozorovány u následujících nemocí:


- cukrovka

- chronický revmatismus

- lupus erythematous disseminatus (onemocnění tvorby kolagenu v různých orgánech)

- autoimunitní onemocnění

- srdeční slabost, kašel, astma

- onemocnění jater, sleziny a žlučníku

- nechutenství, zácpa

- červivost, hemeroidy

- akné a jiné kožní nemoci (např. psoriáza)

- kopřivka, vředy, lepra

- otravy, záněty, obezita

- vypuzující reakce při transplantaci tkáně a orgánů


Její krev čistící účinky mohou vykonat dobrou službu při odvykání od kouření cigaret.


Momordica se v Brazílii používá při léčbě rakoviny, na ostrově Guam při léčbě maligních žaludečních vředů. Ve Venezuele na ostrově Aruba ji obyvatelé požívají jako odvar proti vysokému krevnímu tlaku, v Puerto Ricu na cukrovku, v Hondurasu na čištění střev, v Peru na koliku a červivost, v Jamajce na nachlazení, zácpu, horečku a poruchy trávení. V Kongu používají list na koliku, semeno na střevní hlístice (Ascarididae). Japonci piji čaj na zácpu, bolest hlavy a kožní onemocnění.


Dávkování:

Denně jeden malý plod, nebo 1 – 2x denně 1/8 l čerstvě lisované šťávy nebo denně nejvíce 1 litr čaje (čaj je trošku hořký, ale obsahuje všechny důležité účinné látky). V případě užívání čaje se začíná nejdříve jedním šálkem a až pak při dobré snášenlivosti se přechází až k jednomu litru.


Předávkování:

Vede k bolestem žaludku a břicha, nebo k průjmu. Čaj připravte tak, aby byl pro vás chutný, to znamená, aby nebyl tak hořký a pijte denně 1 litr, hlavně při cukrovce a potížích s oběhem.


Klinické zkušenosti s použitím Momordica charantia v praxi

Případ č. 1.

Muž 64 let, zahradník, s dg. diabetes 2. typu. V roce 2001 mi museli amputovat malíček na levé noze. Příčinou byl problém v zásobování krví a už 15 let trvající cukrovka, s tímto strašným doprovodným symptomem. Bohužel jen po amputaci malíčku jsem se doslech od jednoho známého, že existuje čaj, který v tak vážném případě už někomu pomohl. Rozhodl jsem se, že zkusím také pít čaj z Momocordicy a tak možná dopomohu k hojení rány po operaci. Jak dobře víte, při cukrovce je může být hojení ran velmi problematické. A k tomu ještě bylo prokrvení obou mých noh velmi špatné a proto jsem trpěl silnými bolestmi. Takže jsem začal užívat 1 litr čaje denně. Nejdříve jsem si všiml zlepšení trávení. Poměrně za krátkou dobu se začala rána po operaci pěkně hojit a zlepšilo se i prokrvení mých noh. A také hladina krevního cukru v krvi se začala zlepšovat.


Musím k tomu dodat, že od té doby, co vím o své cukrovce, tak jsem si vystačil 12 let s tabletami a jen v posledních dvou letech si musím píchat inzulín. Hladina cukru v krvi se upravila z 200 mg na 120 – 150 mg. Musím zdůraznit, že díky kombinaci inzulínu a čaje mám možnost udržet cukrovku pod kontrolou.


Velmi se těším zahojení otevřených ran na mé noze a dramatickému zlepšení krevního oběhu. Tím kleslo nebezpečí možnosti infekce mých ran, protože jako zahradník při neustálém styku s hlínou jsem vystaven tomuto problému. Proto z čistého srdce mohu každému doporučit tento čaj a jsem velmi šťastný, že jsem se o něm dozvěděl.


Případ č. 2.


Muž 74 let, s dg. diabetes 2. typu. Moje hladina cukru klesla z 230 na 150 a je o moc stabilnější. Mimo toho se prokrvení mých noh výrazně zlepšilo. Čaj piji denně pravidelně, po jídle.Případ č. 3.

Muž s dg. cukrovka 1. typu. Jsem na inzulínu, ale mohu si sám regulovat množství inzulínu. Od té doby, co piji čaj z Momordicy, tak se má potřeba inzulínu snížila na 1/3 a moc se zvýšil můj pocit komfortu. Doopravdy doporučuji tento čaj každému cukrovkáři.


Případ č. 4.


Muž 35 let, elektrotechnik. Kvůli onemocnění štítné žlázy (Hashimotův syndrom) pravidelně chodím na kontroly. V říjnu 2001 mi zjistili zvýšenou hladinu cukru v krvi. Protože jsem do té doby nikdy neměl problém s cukrovkou, tak mě to zasáhlo jako blesk z čistého nebe. Doporučenou zkoušku na cukr pod zátěží nevykonali, protože hladina cukru nalačno byla okolo 150. Pořídil jsem si měřič hladiny krevního cukru a začal jsem si měřit své hodnoty. Protože jsem míval k večeru hodnoty nad 300, zase jsem navštívil lékaře. On mě poslal do nemocniční diabetické ambulance. Tam jsem měl tak špatné hodnoty, hlavně hemoglobin, že mě hned hospitalizovali. Po 14 denní hospitalizaci mi dg. latentní autoimunitní diabetes a předepsali mi Diamicron a Avandium. Těmito léky jsem dosáhl snížení hemoglobinu o 8%.


Náhodou jsem se dal do řeči s jedním starým známým a krátko na to mi dal na vyzkoušení jeden balíček Momordicy. Hned jsem začal s obvyklou denní dávkou čaje. Za několik dní se objevily její uklidňující účinky, které pozitivně ovlivnily mou hladinu krevního cukru. Tento účinek byl pro mě úplně logický, protože jsem z velké části za příčinu mé nemoci považoval stres v práci. Já a můj bratr provozujeme elektrikářskou dílnu, jeden můj bývalý zákazník při jednom setkání vzpomněl svého přítele, který také trpěl cukrovkou, s kterým mě chtěl seznámit. Za několik dní jsem se setkal s tímto mužem, který už dávno trpí touto potíží. Povyprávěl historii své nemoci a dal mi cenné rady. Vzpomněl také pozitivní zkušenosti s účinky  Momocordicy a potvrdil její uklidňující účinky.


Takže piji denně 1 litr čaje, kombinuji to se zdravou stravou, léky, sportem a troškou piva. Tak má nalačno hladinu krevního cukru okolo 90 a ani po jídle mi nevyjde nad 150. Doufám, že teď díky mně trošku lépe vidíte účinek tohoto čaje.


Případ č. 5.


Muž 59 let. V nohách mám vážný oběhový problém. Stále jsem měl velmi studené nohy, teplota povrchu kůže byla 22 – 24 °C a stále jsem měl pocit jako by mi pomrzly nohy. Výrazného zlepšení jsem dosáhl magnetoterapií, ale výsledky se dostaly na svou hranici a těšil jsem se i tomu,k že se dále nehorší můj stav. Asi před třemi měsíci mi doporučili čaj z Momordicy s tím, že má stimulující účinek na krevní oběh. Řekl jsem si, to bych chtěl také poznat. První 3 dny jsem si myslel, že se nic nezměnilo. Ale 4 den jsem začal něco cítit v levé noze (v které byl o moc horší oběh), což mě nadchlo. Cítil jsem příjemné teplo, jako by má noha byla v botě s kožešinou. Cítil jsem se tak dobře, že jsem si pomyslel, že tento čaj je zázrak. Ale následující den bylo vše při starém. Nepovažoval jsem čaj za neúčinný a pil jsem nadále pravidelně 2 poháry denně. Uplynuly 3 měsíce a cítím se velmi dobře. Musím říct, že

jsou dny, kdy už nic necítím v noze. Tehdy věřím v to, že ještě možná přijde jednou čas a budu moci zase normálně chodit.


Jsem rád, že jsem vyzkoušel tento čaj a budu i nadále pít 2 poháry denně. Děkuji vám za tuto příležitost a ještě bych rád dodal, že jen ten ví doopravdy, kdo to sám zkusí, jaké to je, když nemůžeme používat nohy, např. při lezení na žebříku, můžeme stát jen na jedné noze a druhou jen táhneme za sebou. Já vím, jaký je to velkolepý pocit, když někdo zase dokáže pořádně chodit. Přeji vám další úspěchy, myslím si, že příroda nabízí dobré věci, které mají pozitivní vliv na fungování celého těla. A málem bych zapomněl, teď je má teplota povrchu kůže na noze 28 – 30 °C.


Případ č. 6.


Muž 72 let, důchodce. Já nemám cukrovku, přesto jsem se zájmem vyzkoušel čaj z Momordicy, protože mám poměrně vysokou tělesnou váhu, kvůli níž mám sem tam menší nebo větší problémy. Už v prvních dvou měsících, kdy jsem pravidelně pil tento čaj, objevil se lepší pocit komfortu. Toto zlepšení jsem přirozeně přiřadil k lepšímu fungování střev a z toho pocházejícím následkům. V první řadě lépe spím a málem úplně vymizel nepříjemný pocit tlaku objevující se v střevním traktu. Čaj jsem už úplně zařadil do svého denního režimu. Ráno si připravím litr čaje a během dne ho po troškách vypiji. Protože spolu se mnou ho pije i má manželka, tak si vaříme druhou konvici i večer. Naštěstí tento čaj neobsahuje kofein, takže přes pití čaje nebo právě proto, spíme dobře.


Shrnutí zkušeností u geriatrických pacientů: Používání tohoto čaje je jednoduché a má příjemnou chuť. Výrazně se zvýšila snášenlivost jídla a zlepšil se pocit pohody a komfortu v žaludku. Kožní nemoci, plísně a ekzémy, které jsou u starých lidí soustavně vystaveny infekcím, úplně vymizely, vlastně se vůbec neobjevily. Velmi dobré výsledky byly dosaženy při léčbě stařecké cukrovky, která byla spojená s odpovídající dietou a terapií. Hladina krevního cukru se dala snáze regulovat a mohli jsme snížit dávku inzulínu u všech pacientů s cukrovkou. Mám dokonce pacienta, u kterého jsme úplně mohli vysadit inzulín, ale nakonec mu je lékař nevysadil, protože se bál komplikací.


Momordica charantia v homeopatii


Všeobecně.

Má výrazné drastické vlastnosti, produkuje koliky, nevolnost, zvracení, příznaky podobné choleře, břicho se zdá plné tekutiny vypouštěné výbušně, řídké, vodnaté, žluté. Velká žízeň. Indická odrůda – má závažnější příznaky - střeva jsou plná žluté vodní tekutiny, vypouštěné EXPLOSIVNĚ - křeče, žízeň, prostrace. Cholerické příznaky. Podobně jako Croton, Elaterium. Použijte potenci 3X.


Momordica charantia podle Jana Scholtena


Mysl

Tlak vnitřních emocí, kterých je příliš mnoho.

Strach a úzkost.


Všeobecně

Pocity: kontrakce, konstrikce, ovázání.

Počasí: > teplo.

Touhy: nápoje, žízeň; jídlo, vlčí chuť k jídlu.

Averze: jídlo, chuť zcela nedostačující.

Jídlo: > ledová voda.

Fyzicky: > tlak, dvojitý ohyb; < dotyk.

Spánek: ospalost.

Výtok: vodnatý.


Tělo

Energie: slabá, prostrace.

Hlava: bolesti hlavy, pulzující, s teplem na vrcholu.

Oči: šeroslepost.

Uši: volné zvuky.

Ústa: suchá.

Krk: suchost.

Žaludek: bolest; nevolnost; zvracení, biliózní, pěnivý, kyselý.

Břicho: křeče, kolika; bolest, šití, pronikavé, pálení, jakoby se červená horká železná koule valila z jedné strany na druhou, řezání, intenzivní; nadýmání, chvění, > ledová studená voda; příznaky žlučníku; diabetes mellitus.

Rektum: pálení; stolice žlutá, vodnatá, tekutina, hlen, krvavá; průjmy, výbušně, násilná; cholera; prolaps.

Plíce: dýchavičnost, dýchání pomalé, obtížné; sevření.

Močový měchýř: moč potlačená, nedostatečná a hodně barevná.

Žena: kolika, menstruace, bolestivé, krvácení.

Končetiny: slabost.


Zdroje:

https://www.celostnimedicina.cz/horka-okurka-momordica-charantia.htm

http://www.qjure.com/remedy/momordica-charantia-0

http://www.homeopathycenter.org/remedy/momordica-charantia

https://www.medscape.com/viewarticle/717447

Bitter Melon Extract and Homeopathic Remedies Inhibit Growth of Breast Cancer Cells

http://www.homeopathicdoctor.ca/Health_Notes/HERB/BITTER_1.HTM

http://www.scirp.org/jouRNAl/PaperInformation.aspx?PaperID=9070

http://www.homeobook.com/cucurbitaceae-medicines-in-homeoparthy/

http://www.bittermelontea.cz/zdravi.htm

http://botany.cz/cs/momordica-charantia/

http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/momordika-tropicka-okurka-s-pikantnimi-horkymi-plody/


volný překlad © 2017 vilcakul

LED televízory