Cornus sanguinea - Svída krvavá

Rozšíření a vzhled: Je to opadavý, až 4 m vysoký keř nebo menší strom. Borka je rozdělena na malá políčka, je nepříjemně páchnoucí, mladé větvičky jsou zelené, později leskle tmavočervené až červenohnědé, chlupaté. Letorosty jsou zelenavé, brzy se tmavočerveně nebo hnědavě zabarvující, s dření do 1 mm v průměru. Pupeny jsou nepravidelně vejčitě kopinaté, listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, na bázi zaokrouhlené až klínovité, na vrcholu zašpičatělé nebo hrotité, se 3 až 5 páry výrazných postranních žilek, na spodní straně chlupaté, na podzim červené (proto a pro zbarvení mladých větévek se jmenuje "krvavá"), řapík žlábkatý. Květy jsou uspořádány v okolících na koncích větévek, 4četné, bílé, páchnoucí, korunní lístky podlouhle kopinaté, na spodní straně chlupaté, kališní lístky 4. Plodem jsou modročerné až černé a bělavě tečkované peckovice o průměru 6 až 8 mm, které jsou nechutně hořké. V ČR dosti hojně rozšířený druh, zejména v teplejších oblastech (max. asi 700 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po jih Skandinávie a východní Pobaltí, na východě po Ukrajinu, na západě od Portugalska.

Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Generálie: Je to užitečný lék při nebezpečí rozpadu tkaniva a nekrózy. Působí spíše na malé krevní cévy. Přechodné symptomy mnoha subakutních zánětů a nekrotických onemocnění. Tento přípravek zabraňuje nekrózám. Prevence infarktů a trombóz, resorpce v raném stádiu. Má antikoagulační vlastnosti a protisklerotické působení.

 

Štítná žláza a endokrinní systém: Dobrý lék na tlumení zvýšené činnosti štítné žlázy. Hyperthyroidismus. Struma. Hypothyroidismus. Slouží ke drenáži endokrinního systému, obzvláště štítné žlázy. Basedowa choroba. Endokrinopatie.

 

Krevní oběh a srdce: Poruchy srážlivosti krve. Důležitý prostředek v prvních fázích infarktu. Léčba trombózy (po dobu 6 týdnů). Arterioskleróza. Infarkt myokardu. Nedostatečné prokrvení tkání. Kolaps cévního systému. Krvácení. Podpora krevního oběhu. Akutní trombotické stavy, zejména u starších osob, kterým hrozí srdeční záchvat. Vysoká hladina heparinu v testu rezistence. Koronární nedostatečnost. Arteritis. Nedostatečná činnost věnčitých tepen a záněty věnčitých tepen. Drenážní prostředek věnčitých tepen a srdce. Hortonův zánět (temporální arteritida). Arteritida dolních končetin. Arteritida u kuřáků. Zastavuje krvácení. Burgerova choroba.

 

1. pomoc při infarktu myokardu: 25 kapek přípravku každých 15 minut do příchodu lékaře!

 

Hrudník a plíce: Uzavřené trauma hrudi se zlomenými žebry, hemothorax. Vážné úrazy hrudníku.

 

Imunitní systém: Subakutní záněty. Infekční syndromy (dočasná léčba).

 

Kosti a klouby: Dobře působí i na revmatismus. Stimuluje kostní dřeň.

 

Ledviny: Vhodný prostředek při nefróze.

 

Slezina: Podporuje její funkci.

 

Játra: Stimuluje Kupfferovy buňky.

 

Končetiny: Nekróza kvůli tzv. „diabetické noze“. Arteritida dolních končetin.

 

Doporučené kombinace: Jeho účinek je rychlý, ale jen dočasný, proto ho může následovat Alnus glutinosa, která působí stejně, ale řeší i chronické stavy. S Crataegus oxyacantha v prevenci infarktu myokardu, senilní srdce. S Viburnem lantana – hyperthyroidismus, při komplikacích se srdcem z thyrotoxikózy. S Rosou canina při strumě. Při průjmu a dysbióze s Juglans regia. S Tilia tomentosa při hyperthyroidismu. Populus nigra (Arteritis dolních končetin). Cercis siliquastrum (Burgerova choroba). Ribes nigrum (Hortonova arteritida). Syringa vulgaris a Zea mays (koronární nedostatečnost).

 

Kontraindikace: Nejsou známy.

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek, po dobu 4-6 týdnů.

 

Podobné: Alnus glutinosa, Ginko biloba, Phosphorus, Citrus limonum, Syringa vulgaris, Crataegus oxyacantha, Zea mays, Tamaris gallica.

 

Zdroje:

http://botanika.wendys.cz/kytky/K547.php

http://botany.cz/cs/cornus-sanguinea/

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory