Cercis siliquastrum - Zmarlika jidášova

Vzhled a rozšíření: Zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum) nebo zmarlika luštinatá, běžně známá i jako Jidášův strom, je jednodomý listnatý opadavý strom původem ze Středozemí s růžovými drobnými květy. Je opylován včelami. Patří mezi kauliflorické dřeviny, což znamená, že květy rostou i na kmeni. Dosahuje výšky 4–7 m a dorůstá šířky 3–5 m. Jsou to opadavé stromy nebo keře. Habitus je poměrně vzpřímený, nepravidelně větvený, kmínky a větve mají tmavošedou hladkou kůru. U nás jen vzácně vytváří stromovitý typ, spíše se setkáváme s keřovitými stromky. Listy jsou nápadité srdčité nebo ledvinité, celokrajné, světle zelené, řapíkaté 7–12 cm dlouhé. Květy, připomínající kapky krve, jsou fialově červené nebo purpurově růžové, shloučené ve svazečcích, často vyrůstají na větvích nebo i na kmínku, a to před olistěním. Květy mají široce zvonkovitý kalich s malými tupými zuby a motýlovitou korunou z nestejných plátků, z nichž 3 horní jsou menší, 10 volných tyčinek a stopkatý semeník. Kvete v dubnu a květnu. Plod je plochý a nafialovělý lusk (7–10 cm). Je úzce podlouhlý, s úzkým křídlem na břišním švu. Vyskytuje se ve východním Středozemí (jihovýchodní Evropa, Malá Asie, mediteránní oblast Blízkého východu), Irák a Írán. U nás se pěstuje většinou jako okrasný strom.

 

Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE: 

Generálie: Je to důležitý hypokoagulant, je velmi efektivní při všech formách arteriosklerózy (hlavně při mozkové, jaterní a renální), pokud jsou proteinové a lipidové poruchy doprovázeny vážnou hyperkoagulací. Může se užít ve všech případech arteritidy, arteriosklerózy u všech orgánů, na všech úrovních.

 

Kosti a klouby: Juvenilní artritida. Artritida.

 

Cévy a oběh: Arterioskleróza. Burgerova choroba/Thromboangitis obliterans (často se objevuje u kuřáků). Arteriální nedostatečnost.  Aneurysma. Aortální poruchy. Arteriální cirkulace. Arteritis obliterans. Nedostatečná cirkulace. Trombózy. Tromboflebitida. Podpora systému oběhu. Embolie tepen. Podpora periferního oběhu. Vaskulitidy a arteritidy. Nedostatečná srážlivost krve.

 

Mozek: Mozková arterioskleróza.

 

Játra: Jaterní arterioskleróza.

 

Ledviny: Renální skleróza.

 

Oči: Zabraňuje vzniku sítnicových trombóz. Embolie retinálních tepen. Retinální trombóza.

 

Doporučené kombinace: Alnus glutinosa, Cornus sanguinea.

 

Kontraindikace: Nedoporučuje se při užívání léků na ředění krve.

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek, po dobu 4-6 týdnů.

 

Podobné: Ginko biloba, hadí léky, Hamamelis virginiana, Citrus limonum, Alnus glutinosa, Alnus incana.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zmarlika_Jidášova

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory