Alnus glutinosa – Olše lepkavá

Vzhled a rozšíření: Je to listnatý opadavý strom z čeledi břízovitých. Dorůstá většinou do výšky zhruba 30 metrů, dožívá se obvykle zhruba 100 let, v některých případech kolem 200 let. Koruna je vejčitě podlouhlá, u starších jedinců až jehlanovitá; ve tvorbě koruny varíruje. Má plný kmen, dřevo sytě žlutočervené s tmavými zónami, měkké, jemně pórovité, s četnými dřeňovými paprsky. Trvanlivost dřeva pod vodou je téměř neomezená. Borka v mládí hladká, šedavá, ve stáří černohnědá, rozpraskaná na přibližně čtvercové destičky. Pupeny jsou spirálovitě uspořádané, stopkaté, tupé až špičatě vejčité, velmi lepkavé, fialově hnědé, lysé. Větvičky jsou bez koncového pupenu. Letorosty zelené nebo světle purpurové, s nápadnými oranžově červenými lenticelami. Má velmi přizpůsobivý srdčitý kořenový systém, ale též s 1-2 m hlubokým kořenem kůlovým. Prostřednictvím kořenových hlízek s nitrogenními bakteriemi obohacuje půdu vázaným dusíkem. U olše se neprojevuje kořenová výmladnost, zato výmladnost pařezová je velmi silná. V prvním roce rostou olše velmi pomalu, v následujících letech rychle. Dospělosti dosahuje v zápoji ve 40 letech, jako solitér ve 12-20 letech. Roste po celé Evropě, na Sibiři a Kavkazu, v jižní a severní Africe.

 

Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Generálie: Tento lék je vhodný při vnitřních zápalech - akutní hnisavé fáze mnoha onemocnění. Je to výborný prostředek na všechny zánětlivé onemocnění, obzvláště chronické povahy bez ohledu na jejich příčinu. Ředí krev, čímž snižuje srážlivost krve. Zlepšuje krevní oběh. Antirevmatikum. Léčí poškození tkáně a zabraňuje tvorbě srůstů a novotvarů. Zabraňuje tvorbě krevním sraženinám. Podpora systému cirkulace při špatné cirkulaci. Možné protirakovinné působení, hlavně v prevenci. Slizniční alergie s hyperplazií. Lék pro starší lidi.

 

Cévy: Prevence trombóz. Cévní křeče – po infarktové stavy. Záněty tepen a záněty žil. Burgerova choroba. Raynaudův syndrom. Arteriální cirkulace, arteriální kongesce, arterioskleróza, při tromboflebitidě. Žilní problémy.

 

Srdce: Je vhodný jako prevence proti infarktu myokardu, při ischemické srdeční chorobě, koronární trombóze, mitrální stenóze. Zánět věnčitých tepen. Městnavé srdeční selhání. Intermitentní klaudikace (občasné kulhání, jehož příčinou je nedokrvení svalů dolní končetiny). Lék pro udržení dobré srdeční kondice.

 

Mozek: Zlepšuje prokrvenost mozku a paměť. Prevence a následná léčba krvácení a infarktu mozku. Apoplexie prevence i následná léčba. Mozková skleróza.

 

Hlava: Migrény. Bolest hlavy zaviněná cévní nepropustností.

 

Nos: Sinusitidy, chronická rýma.

 

Ústa: paradentóza.

 

Hrdlo: Angína.

 

Plíce a hrudník: Bronchitida, pneumonie, tracheitis, pleuropneumonie. Léčba chronických plicních chorob. Chlad v hrudi. Pagetova choroba bradavek. Alergické astma.

 

Břicho: peritonitida.

 

Žaludek a trávení: Prostředek má detoxikační účinek na žaludek; léčí žaludeční katary a vředy dvanácterníku.

 

Žlučník: cholecystitida.

 

Nadledvinky: adrenální nedostatečnost. Má afinitu ke kůře nadledvinek.

 

Kosti a klouby: léčí některé typy osteoporózy, osteomyelitis, osteomyelitida, akutní kloubní revmatismus. Kloubový revmatismus, infekce, léčí i artritidu. Léčí rané fáze akutního kloubního revmatismu. Podporuje hojení ran a zlomenin.

 

Střeva: Crohnova choroba. Kolitida. Divertikulóza. Průjmy a střevní záněty.

 

Imunitní systém: Bakteriální infekce. Nachlazení. Chřipka. Akutní záněty. Infekce. Horečky.

 

Kůže: Kopřivka akutní i chronická. Erysipel.

 

Močové cesty: Cystitida. Pyelitida.

 

Kontraindikace: rakovina. Doporučuje se opatrnost při užívání léků na ředění krve a při arterioskleróze.

 

Doporučené kombinace: Betula verrucosa, Cornus sanguinea, Rosa canina, Olea europaea, Rosmarinus officinalis.

 

Dávkování 1: používá se 1 kapka léku D1 na 1kg váhy rozdělené na 2-3 dávky denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 3-4 dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek.

 

Podobné: Ginko biloba, Alnus incana, Fraxinus excelsior, Ribes nigrum, Ulmus minor, Crataegus oxyacantha.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Olše_lepkavá
Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl
Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie
Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny
Jarmila Podhorná, Pupeny léčí
internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory