Ficus carica - Fíkovník smokvoň

Vzhled a rozšíření: Fíkovník je opadavý keř nebo malý strom rostoucí obvykle do výšky 3 – 5 m, někdy i 10 m. Koruna je u starších stromů většinou velmi široká a nízká, obvykle nepravidelná. Větve vyrůstají ze sukovitého, zkrouceného nebo ohnutého kmene již nízko nad zemí. Jsou, stejně jako kmen, velmi masivní a často zkroucené. Borka fíkovníku je hladká, světle nebo olovnatě šedá s nezřetelným čárkovitým nebo síťovitým vzorem. Listy jsou tuhé a kožovité, velké asi 20 – 30 cm a mají ztluštělý řapík, asi 5 – 8 cm a silnou základnu (bázi). Květy jsou malé a nezřetelné, uzavřené v nápadném, zeleném, baňkovitém nebo hruškovitém útvaru, který má na vrcholku malý otvor pro opylovače. Rostlina je původem z jihovýchodní Asie, domovem je patrně i na Balkánském poloostrově a v jižním Španělsku. Již od středověku je uměle vysazována v celém Středomoří. v oblastech s mírnou zimou se fíkovníku daří i daleko od jeho původního rozšíření.

 

Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Mysl: Obsedantní a úzkostné neurózy, tlumí psychosomatické potíže. Úzkost, stres. Mentální onemocnění, psychosomatické choroby.

 

Generálie: Ficus carica je multifunkčním lékem, jehož hlavním účinkem je zrání zablokovaných biologických jevů, jako jsou infekce, trombóza, skleróza a nekróza. Je efektivní v případech, kdy jsou symptomy vyvolány vnějším nebo vnitřním stresem. Ficus má také vliv na zrání buněk nervového autonomního nervového systému. Mnoho žaludečních poruch spojených se stresem a úzkostí, s tendencí vyvolat vředy dvanácterníku. Lokální léčba všech vředů. Hlavní působení na sliznici žaludku a dvanácterníku. Je to kortico-hypothalamický regulátor. Traumatické subjektivní symptomy: deprese, bolest hlavy, závrať, pocit těžké hlavy. Drenážní lék žaludku. Obezita.

 

CNS, mozek a hlava: Neuralgie obličeje. Touretteův syndrom. Fokální epilepsie. Na následky po otřesu mozku. Působí na některé bolesti hlavy, migrény. Vyčerpanost nervového původu, neuralgie. Regulace kůry mezimozku. Neurosenzoriální nerovnováha. Neurosedativum. Působí na kůru hypothalamusu. Mozkové poruchy.

 

Žaludek, trávení a střeva: Normalizuje sekrece v žaludku (hypo-hyperchlorhydrie), působí hojivě na sliznici trávicího traktu, hypotrofii sliznic trávicího traktu, upravuje vylučování žaludečních šťáv a léčí žaludeční vředy. Gastritidy, žaludeční a peptické vředy, kolitida, chronické žaludeční katary. Poruchy polykání, aerofagie (říhání), slepé střevo, kandidóza, poruchy trávení, divertikulóza, dvanácterníkové vředy, enterokolitidy. Onemocnění střev. Paraziti. Ulcerózní kolitida, vředy. Překyselení žaludku, pálení žáhy. Nadýmání. Crohnova choroba. Nervózní chuť k jídlu. Syndrom dráždivého tračníku (IBS). Upravuje střevní dysbiózu. Sklon k bulimii. Hernie bránice. Nevolnost z jízdy. Škytavka.

 

Krevní oběh a cévy: Má hypokoagulantní účinek a vliv na dyslipidemii, proto je účinný při léčbě některých druhů arteriosklerózy s hypoglobulinémií, hlavně pro pacienty, kteří mají nedostatky v jeho asimilaci. Skleróza. Anémie. Umožňuje vstřebání intra-lebečních krevních podlitin. Léčí potíže spojené s trombózou.

 

Imunitní systém: HIV. Slizniční alergie s hypoplazií. Infekce.

 

Kůže: Léčí infekční a nekrotické jevy. Bradavice. Odumírání tkáně, nekróza. Pásový opar.

 

Klouby a kosti: Polyartritida u dospívajících.

 

Močový systém: Enuresis nokturna.

 

Kontraindikace: Doporučuje se opatrnost při užívání léků na ředění krve. U přecitlivělých jedinců se doporučuje snížit dávkování na několik dní.

 

Doporučené kombinace: Ribes nigrum (gastritida, vředy, cimetidin, dysfagie v esofagu, hernie bránice, migréna), Tilia tomentosa (gastritida a vředy, psychické stavy, deprese, palpitace, cimetidin, dysfagie v esofagu, hernie bránice, drenáž nervů, nadměrná hmotnost, křeče, nervozita, neuróza, reflux žaludku, stres, úzkost), Olea europaea (faciální neuralgie, mozek, neuralgie, nervozita, neuróza), Juglans regia (dysbióza, průjem), Cornus sanguinea (průjem, dysbióza), Abies alba (spazmofilie), Betula verrucosa (depresivní stavy), Crataegus oxyacantha (palpitace, nadměrná hmotnost, úzkost), Vitis vinifera (bradavice, střevní koliky), Rosa canina (bradavice), Alnus glutinosa (afty, rekurentní vředy dvanácterníku, drenáž žaludku, migréna, mozek, střevní koliky), Fraxinus excelsior (nadměrná hmotnost), Juniperus communis (nadměrná hmotnost, Rosmarinus officinalis (nadměrná hmotnost, nevolnost, nervozita, střevní koliky), Betula pubescens (nadměrná hmotnost, pocení), Ulmus campestris (drenáž kůže), Corylus avellana (anémie, migréna, neuralgie), Viscum album (epilepsie, neuralgie), Sequoia gigantea (mozek), Vaccinium vitis (střevní kolika).

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-8 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-8 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-4dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 2-4 dávek, po dobu 4-8 týdnů.

 

Podobné: Rosemarinus officinalis, Viburnum lantana, Alnus glutinosa, Ribes nigrum, Tilia tomentosa, Ginko biloba, Chelidonium majus.

 

Zdroje:

http://www.spektrumzdravi.cz/herbar-rostlin/kere/fikovnik-smokvon-ficus-carica/

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

Internet

překlad © 2012 vilcakul

 

LED televízory