Fagus sylvatica - Buk lesní

Vzhled a rozšíření: Buk lesní (Fagus sylvatica) je statný opadavý listnatý strom se štíhlým kmenem a pravidelnou vejčitou korunou, který může dorůstat výšky i přes 45 metrů. Koruna je mohutná, pravidelného vejčitého tvaru. Kmen je štíhlý, pokrytý tenkou hladkou borkou bělošedé barvy, někdy s mírným namodralým nádechem. Pupeny jsou úzce kuželovité a pichlavě zašpičatělé, červenohnědé a pokryté brvitými šupinami. Listy jsou řapíkaté, velmi mírně nepravidelně laločnaté (téměř celokrajné), široce vejčité, zašpičatělé, lysé, jen při kraji brvité. Kvete v dubnu a květnu. Samčí květy rostou ve vztyčených svazečcích, samičí po dvou na konci letorostů. Plody jsou bukvice – trojboké nažky pokryté měkkými ostny. Plody jsou jedlé, avšak ve velkém množství mírně toxické, díky svému obsahu tříslovin. Roste hojně od pahorkatin do hor, vytváří významná společenstva – bučiny. Má vysoce ceněné středně tvrdé a snadno štípatelné dřevo hnědé až narůžovělé barvy. Jeho přirozený areál zahrnuje většinu Evropy, od jižní Itálie po Švédsko a od Portugalska po Turecko.

Sběr: čerstvý pupen.

 

INDIKACE:

 

Mysl: Může mít i pozitivní účinek na psychiku pacienta.

 

Generálie: Buk je hlavním prostředkem při léčbě hypogamaglobulinémie a může pomoci léčit tento syndrom, pokud byl zjištěn v raném stádiu. Jestliže je tento syndrom sekundárním k jinému dlouhodobému onemocnění, tak tento prostředek vrátí pacienta na primární biologický syndrom, kde je třeba předepsat jiné nové léky. Dysmetabolický syndrom s nedostatečností ledvin a štítné žlázy. Předčasné stárnutí a zadržování vody. Obezita.  Má protialergický účinek, je to i antihistaminikum. Snižuje fibrotickou sklerózu. Zrychlená novotvorba různých výrůstků.

 

Štítná žláza: Nedostatečnost štítné žlázy.

 

Dýchání: Sklerotické choroby dýchacího systému. Onemocnění respiračního traktu.

 

Ledviny a močový systém: Drenážní prostředek při močovém písku a nedostatečnosti ledvin. Renální insuficience, renální litiázy. Je lékem na vmezeřený zánět ledvin. Nefritické syndromy v případech, které nejsou dědičné. Zvyšuje vylučování kyseliny močové a močoviny. Ledvinová fibroskleróza. Močový písek.

 

Imunitní systém: Stimuluje imunitu, je dobrý při léčbě alergií. Je vhodný při léčbě infekčních chorob, v prevenci chřipky. Dobře na něj reagují některé opakované nebo terminální infekční choroby. Získaná hypogamaglobulinémie. Kolibacilóza. Nedostatečná imunitní odpověď. Nedostatečná tvorba protilátek. Ovlivňuje tvorbu histaminu.

 

Játra: Stimuluje činnost jaterních makrofágů, Kupferovy buňky, monocyty atd.

 

Krevní oběh a cévy: Snižuje hladinu kyseliny močové, proto je vhodný na léčbu dny. Snižuje cholesterol a močovinu v organizmu. Proto je vhodný v prevenci poruchy látkové přeměny ve stěně tepen doprovázená ukládáním tukových látek. Skleróza. Zabraňuje ateromatóze.

 

Kosti a klouby: Otoky kloubů, revmatické záněty.

 

Doporučené kombinace: Ilex aquifolium (nefroangioskleróza), Ribes nigrum (alergie), Betula pubescens (alergie, antihistaminické působení), Rosemarinus officinalis (alergie), Juniperus communis (alergie), Rosa canina (hypogamaglobulinémie).

 

Kontraindikace: Nejsou známy. Tento prostředek by se neměl užívat déle než 2 měsíce a měl by být používán u některých terénů, dokud je účinný a pak by měla následovat jiná terapie.

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-8 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-8 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek, po dobu 4-8 týdnů.

 

Podobné: Echinacea puprpure, Echinacea angustifolia, Ribes nigrum, Rosa canina, Abies alba, Rosemarinus officinalis, Juglans regia, Sequoia gigantea.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Buk_lesní

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

Internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory