Acer campestre - Javor babyka

Vzhled a rozšíření: Je to strom vysoký 10–15 m, s košatou kulovitou a bohatě větvenou korunou a většinou křivým kmenem. Často roste jen jako keř. Pupeny jsou vejcovité, s hnědočervenými, na okraji bělavě brvitými, šupinami. Větvičky mají korkové lišty. Opadavé vstřícně postavené listy jsou 3–5klané, tupé až okrouhle laločnaté. Jsou 5–10 cm široké. Čepel listů je svrchu zelená, na rubu žlutozelená a má srdčitou bázi. Mléčící řapík bývá 2–8 cm dlouhý. Květy vykvétají v chocholičnatých latách, kalich i koruna je žlutozelený. Plodem je křídlatá 2–4 cm velká dvounažka, která je rovnovážně rozestálá. Javor babyka roste v Evropě, jeho areál zasahuje také do severní Afriky, Malé Asie, na Kavkaz a do Íránu. Sekundárně také v Severní Americe a na ostrově Tenerife. V České republice je hojný v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí, častý je zejména v Českém středohoří, ve středních a východních Čechách a na střední, jižní a východní Moravě.

 

Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Mysl: Úzkost z očekávání.

 

Generálie: chronický únavový syndrom; fibromyalgie, Má protiplísňový a protivirový účinek. Snižuje cholesterol v krvi.

 

Hlava: Bolesti hlavy, závratě.

 

Pohybový systém: na tento lék dobře reagují některé parézy a hemiparézy, částečné ztráty pohyblivosti, některá ochrnutí. Dětské obrny. Léčí následky dětské obrny a ochrnutí.

 

Nervy: neuralgie; zlepšuje vedení vzruchu nervem; roztroušená skleróza; Parkinsonova choroba; epilepsie, stavy po porážce.

 

Cévy: Arterioskleróza. Trombózy.

 

Imunitní systém: AIDS, HIV, infekční mononukleóza, chřipka, spalničky, příušnice, zarděnky, virová hepatitida, virové infekce.

 

Žlučník: Má zpomalující účinek na tvorbu sedimentu a mikro-kamínků v žluči nasycených cholesterolem. Dyskineze. Zánět žlučových cest.

 

Játra: hepatitida.

 

Slinivka: Diabetes.

 

Močový měchýř: zpomalující účinek na tvorbu sedimentu a mikro-kamínků v močovém měchýři.

 

Kůže: Herpes zoster, herpes simplex.

 

Ruce: syndrom karpálního tunelu; mravenčení a brnění prstů.

 

Kontraindikace: nejsou známy. Jeho aplikace je omezena na maximum 6 týdnů, potom by se měl nahradit nebo střídavě užívat s jiným gemmoterapeutickým prostředkem.

 

Doporučené kombinace: Fraxinus excelsior (angiocholitis, cholelitiáza), Juglans regia (diabetes).

 

Dávkování 1: používá 1 kapka léku D1 na 1kg váhy rozdělené na 2-3 dávky denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek.

 

Podobné: Lathyrus sativus; Cholesterinum; Chelidonium majus; Fel tauri; Uranium nitricum; Curcuma. Carpinus betulus, Juniperus communis, Olea europaea.

 

Zdroje:

http://botany.cz/cs/acer-campestre/

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory