Homeopatie a infertilita I.

V poslední době je rozšířeným problémem otěhotnění ženy, kdy se přes veškeré úsilí daného páru nedaří zplodit potomka. Tato obtíž reprezentuje komplexní poruchu celého systému, protože pokračování života je prvotním posláním našeho života na světě. V této indikaci nabízí školní medicína pomoc většinou hormonální terapií, která vede někdy ke kýženému výsledku, ale také někdy ne. Dalším aspektem jsou problémy po hormonální léčbě nebo antikoncepci, kdy je také často přítomen problém s otěhotněním. Dalším důležitým jevem, který je často opomíjen, je emocionální i mentální stav ženy, který může často i nevědomě způsobovat neplodnost. V této oblasti nabízí svou pomoc i homeopatická terapie, která by většinou měla být založena na konstituční léčbě, po případně na některých specifických lécích indikované v této oblasti. Mluvíme o sterilitě u mužů (impotentia coeundi – neschopnost pohlavního styku, impotentia generandi – problém nekvalitního semene) a infertilitě u žen. Ale našim hlavním tématem bude infertilita u žen.

 Infertilita může mít, jak už bylo vzpomenuto v úvodu vícero příčin. Podle zkušeností dr. Klause Höra jen malá část tohoto problému souvisí s fyzickými dysfunkcemi asi jen 30%, asi 70% poruch s otěhotněním souvisí s emocionální úrovní. O některých stavech zhoršující početí budeme hovořit:

 

1) Problémy s ovulací, proces dozrávání vajíček je narušen.

 

2) Problémy vejcovody, srůsty vejcovodů, jizvy, slepené a uzavřené vejcovody, není možná prostupnost vajíčka.

 

3) Hodně problémů s hormonálním systémem, velmi často nacházíme vysoký prolaktin v krvi, ale bez prolaktinomu. Také často zjišťujeme nízkou hladinu hormonu ŠŽ, hypofunkci štítné žlázy (hypothyerózu). Velmi často tam také nacházíme hyperandrogenii, ale vždy je tato nerovnováha hormonů důsledkem jiných onemocnění.

 

4) Endometrióza, rozšíření endometria z dělohy do jiných orgánů. Tohle se velmi často stává u pacientek, kdy jejich matka brala dlouho antikoncepční pilulky.

 

5) Problémy s uhnízděním vajíčka v endometriu, to se velmi často stává u kuřaček.

 

6) Problémy s udržením těhotenství, bývají to potraty – je to otázka protilátek, tělo vytváří látky proti plodu.

 

7) Občas se setkáme s nedostatkem vitamínu B12, což zhoršuje krvetvorbu, způsobuje chudokrevnost, zvýšenou krvácivost a potraty.

 

8) Často jsou i na vině pohlavní choroby, různé poševní infekce - chlamydie, kapavka, trichomoniáza.

 

9) Dalším důležitým aspektem je věk ženy – žena v 35 let má už jen 50% pravděpodobnost otěhotnění, v 45 letech je to už jen 10 % pravděpodobnost otěhotnění.

 

10) Každý známe vliv stresu, životního stylu, práce, podnikání, záležitost kariéry u žen, mnoho párů plánuje těhotenství, jakoby se dítě mělo narodit podle nějaké logické úvahy, ale na to příroda říká: „to ne“!

 

11) Problémy s otěhotněním může způsobit i léčba minulých chorob, chemoterapie nebo ozařování u pacientek s rakovinou.

 

12) Neplodnost u mužů je způsobena nedostatečným množstvím nebo nedostatečnou kvalitou semene. Jde o jejich množství nebo jejich mobilitu. Impotentia generandi – sexuální život je možný, ale kvalita semene je nedostatečná. Sterilitu způsobuje to, že většina mužů je závislá na cigaretách, alkoholu nebo na jiných drogách.

 

13) Pak pomysleme na estrogen v potravě, v anamnéze pacienta nacházíme prostatitidu nebo epididymitidu (zánět nadvarlete). Také nevíme nic o vlivu fytoestrogenů v jídle, např. v sóji, i malé množství může způsobovat poškození mužského embrya, zapříčinit poruchy ve vývoji pohlavních orgánů u mužských embryí. Anebo dochází k opakovanému přehřátí varlat, např. v sauně. Tento jev utlačovaných nebo přehřátých varlat můžeme vidět u příliš těsného oblečení např. i u cyklistů.

 

14) Elektronický smog, záření mobilů a počítačů také v dnešní době způsobuje sterilitu mužů a vede k impotenci.

 

15) Dalším problémem je to, že na celém světě strašně klesá kvalita spermií. Kryptochismus a hypospadie, rakovina varlat je na vzestupu.

 

16) Další příčinou neplodnosti je neslučitelnost partnerů na emocionální a mentální úrovni – někdy zjišťujeme, že je tam nějaký vnitřní odpor vůči těhotenství na nevědomé úrovni, nevědomý odpor a rezistence vůči partnerovi. Velice často vidíme narušený vztah mezi partnery, mezi manželem a manželkou.

 

17) Někdy v případě infertility zjišťujeme určitý sociální tlak na to, aby pacientka otěhotněla. Je to tlak, který vyvíjí ona sama na sebe, nebo rodina, společnost, přátelé a partner. Zase se tu může objevit nevědomý odpor vůči těhotenství a partnerovi.

 

18) Je možné, že příčina infertility je v tom, že matka pacientky v těhotenství brala hormony. Protože embryo konzumuje vše co matka, jakýkoliv lék, který matka vezme, se dostane do plodu.

 

19) Další problém je ten, že si lidé brzo užívají toxické látky, nikotin, alkohol, energetické nápoje kolem 13. roku, tehdy dozrávají sexuální buňky, které produkující testosteron a sperma, ty jsou velmi citlivé v době svého dozrávání na tyto toxiny (12 -13 let).

 

20) Další příčinou infertility může být dlouhodobá antikoncepce matek dívek před těhotenstvím, když berou pilulky více než 2roky. Je problém znovu nastartovat ovaria, je to případ klasického potlačení, vaječníky spí.

 

21) Další možnou příčinou mohou být traumata, narušený duševní vztah s rodiči, odmítnutí role matky, i to může vědomě či nevědomě bránit otěhotnění. U pacientek, které nedokáží otěhotnět, vždy nacházíme velký podíl emocionálních problémů, mnohé říkají, že je to v rukou osudu a reagují na to smutkem a žalem. Také někdy zjišťuji u pacientek nevědomý strach stát se rodičem a vzít na sebe tuto odpovědnost a povinnosti. V dnešní době přece není nic jednoduchého vychovat a vzdělávat děti.

 

Klinická homeopatická léčba neplodnosti

 

Opakující se poševní infekce, které se nedaří vyléčit klasickou medicínou (antibiotika, antimykotika). Homeopatická terapie může tyto potíže řešit konstituční, symptomatickou, miasmatickou léčbou nebo nosodami.

 

1) Chronické záněty genitálií

Symptomatická léčba: Cantharis, Belladonna, Mercurius solubilis, Mercurius corrosivus.

 

Nosody: Colibacillinum, Staphylococcinum, Chlamydia, Mycoplasma, Gardnerella.

 

Chronické léky: Thuja, Medorrhinum, Tuberculinum.

 

Konstituční léčba: Sepia, Phosphorus, Silicea, Sulphur.

 

2) Kvasinkové infekce

Konstituční léčba: Sepia, soli Arsenu, Natrium muriaticum, Graphites.

 

Terénní léčba: Psorinum, Thuja.

 

Nosoda: Monilia albicans.

 

Symptomatická léčba:

proti výtoku: Helonias, Graphites, Pulsatilla.

proti zánětu: Apis, Kreosotum, Borax.

proti svědění: Croton tiglium – škrábe se do krve; Fluoricum acidum – při fisurách; Radium bromatum – při senilním svědění, lichen planus.

 

3) Human papiloma virus (HPV)

Nejrozšířenější infekce přenosná pohlavním stykem. Tato čeleď Papovaviridae má na 130 genotypů, což způsobuje proměnlivost symptomů podle původce infekce. Symptomaticky se projevuje bradavicemi na patě a hřbetě ruky; na pohlavních orgánech vidíme řídký výtok, condyloma acuminatum, stav prekancerózy. Pro prevenci je vhodné mít monogamní vztah, chodit na pravidelné gynekologická vyšetření a homeopatická konstituční léčba.

 

Symptomatická léčba:

Nitricum acidum – krvácející kondylomata, fisury.

Staphysagria – květákovité, svrbivé bradavice.

Cinnabaris - seborrhoická dermatitida s bradavicemi.

Causticum – krvácející kondylomata, časté infekce močových cest.

 

Chronická léčba: Thuja.

 

Nosoda: Human papiloma virus, Medorrhinum.

 

Konstituční léčba: Sepia, Silicea, Thuja, Staphysagria.

 

4) Onemocnění štítné žlázy ( hypo nebo hyper funkce)

Hypothyreosis: Jodum, Thyreoidinum Thuja + konstituční léčba.

Hyperthyreosis: Jodum, Thyreoidinum, Lachesis + konstituční léčba.

 

5) Rezistence na inzulín

Terapie: Insulinum, Phosphorus; Thuja + konstituční léčba.

 

6) PCO (syndrom polycystických vaječníků)

Terapie: Insulinum, Phosphorus; Thuja + konstituční léčba.

 

7) endometrióza

Terapie: Cimicifuga racemosa, Folliculinum; Thuja, Sepia + konstituční léčba.

 

8) hormonální poruchy (amenorrheea), poruchy cyklu

Terapie: Prolaktinum, Testosteronum, Folliculinum, Luteinum + konstituční léčba (FSH – folitropin).

Amenorrhoea: Folliculinum, Luteinum; Aconitum, Ignatia, Staphysagria, Stramonium – léky na situaci nebo zmírňující úzkost + konstituční léčba.

 

9) fibromy, myomy

Terapie: Thuja 15 Ch týdně, střídat s Kalium carbonicum 30 CH týdně; Aurum muriaticum natronatum, Lapis albus, Fraxinus americana, Conium maculatum; Folliculinum + konstituční léčba.

 

10) recidivující záněty, srůsty, neprůchodnost vaječníků

Terapie: Medorrhinum, Thuja; Bellis perenis; Folliculinum, Luteinum + konstituční léčba.

 

11) opakované potraty

Terapie: Apis mellifica 30 CH; Caulophyllum 15 CH + konstituční léčba.

 

12) sterilita muže (impotentia coeundi – neschopnost pohlavního styku, impotentia generandi – problém nekvalitního semene).

Terapie: Agnus cactus, Tribulus terestris, Caladium seguinum, Picricum acidum, Phosphoric acidum, Selenium metallicum, Yohibinum.

 

13) mobilní a PC záření (impotentia coeundi – neschopnost pohlavního styku, impotentia generandi – problém nekvalitního semene).

Terapie: Mobile radiation, PC radiation.

 

Zdroje:

Konf._III._Z.I._e.a.Nogyogyaszati_betegsegek_pp.ppt

Nový andělé přicházejí: Homeopatické zpracování neplodnosti

LŠ ČLHS 2012 Staré splavy dr. Klaus Hör

Complete Dynamics – Browser edition 2012

 

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory