Česneková tinktura 2.

Lidové pozorování živě líčí příznaky spojené se stárnutím. Obzvláště zajímavé jsou ty, které popisují změnu (oslabení) funkce srdce, zhoršený stav cév nebo příznaky objevující se v souvislosti s hlavou.

 

Na aterosklerózu, vysoký krevní tlak a také na poté se objevující důsledek - krvácení do mozku poukazují i lidové názvy chorob a příznaků: "ranila ho mrtvice"; "klepla ho pepka"; "zvoní mu v uších" atd.

 

K léčbě vysokého krevního tlaku a arteriosklerózy se v minulosti často provádělo baňkování a hirudoterapie (léčba pijavicemi). Po přitom se využívaly i léčivé účinky rostlin: hloh (Crataegus monogyna a C. oxyacanta - plody a květ); jmelí (Viscum album - výhonky); oves (Avena sativa - semena); ořech (Juglans regia - plod a list); fazole (Phaseolus vulgaris - oplodí); černý rybíz (Ribes nigrum - listy); kukuřice (Zea mays - vousy); třešeň/višeň (Cerasus avium a C. vulgare - stopky); šípek (Rosa canina - oplodí); červená řepa, maliny, atd., z kterých se dělají čaje, sirupy a léčivá vína. K tomu všemu byly v maďarské lidové medicíně doporučovány "léky" z česneku (Allium sativum).

Řadu hodnotných lidových receptur z česneku známe ještě i dnes. Syrový česnek připravovaný různými způsoby (drcený, namočený ve víně nebo palénce, vařený v mléce, smíchaný s medem) byl použit ke zmírnění a prevenci potíží s cévami. Mnozí lidé považovali za základ dlouhého života a udržení dobré kondice pravidelnou konzumaci česneku. Podle lidového pozorování se v prevenci osvědčilo užívání 1-3 stroužků, vcelku a na prázdný žaludek.

 

 

Z mnoha lidových receptu na česnek vás seznámíme s dvěma, první je z Kalotaszegu (Sedmihradsko) a a druhý z Békéscsaby (MR):

 

1. Rozdrcený česnek dáme do lahve a zalijeme alkoholem. Obvyklá receptura: 350 g česneku, 300 g 90% alkoholu, doba macerace minimálně 10 dnů. Poté se užívá 10-15 kapek extraktu denně na lačný žaludek.

 

2. Do 1 litru vody dáme 30 stroužků nadrobno nasekaného česneku, 3 lžíce cukru a půl deka rozdrobeného droždí. Necháme devět dní stát, zrát a během této doby je potřeba roztok několikrát zamíchat. Z extraktu se užívá třikrát denně: ráno, v poledne, večer 1 "frťan" (půl deci).

 

Uvedené příklady ukazují, že jsou různé způsoby přípravy "česnekového léku", přesto je zřejmý účinek obou přípravků, kvůli němuž zůstaly tyto receptury zachované až do dneška.

 

Kromě česneku v některých regionech užívá zázvor (Zingiber officinalis) - kávová lžička prášku zázvoru se zalije 2 dcl palénky, nechá se macerovat minimálně 10 dní, pak se užívá denní dávka 8 - 10 kapek extraktu. Tento přípravek je také považován za užitečný pro udržení dobrého zdraví a tonizaci těla.

 

Důležitým posilovačem srdce a uklidňujícím prostředkem je víno připravené ze strouhané mrkve, listu rozmarýnu (Rosmarimus officinalis) a černého rybízu (Ribes nigrum) a také čaje připravené z rozmarýnu, hlohu a srdečníku (Leonorus cardica).

 

(Terapii lidové medicíny doporučujeme použít jen s odpovídající kritikou a odbornými znalostmi dané tématiky. V případě jejich vyzkoušení se nejdříve poraďte s lékařem).

 

Zdroj: http://www.helloinfo.hu/main.php?folderID=900&articleID=11254&ctag=articlelist&iid=1

volný překlad © 2011 vilcakul

LED televízory